Leading Wholesale Distributor of brass deer statue, brass lion animal statue, brass elephant statue, brass elephant statues ,elephant idol, elephant figurine, brass lion figure, animal statue, lion statue and decorative brass elephant statue from Bengaluru.
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Set Contains | Single Piece |
| Usage | Home Decor, Hotel Decor, Gift |
| Finish | Oxidised |
| Color | Muticolor |
| Height | 23" |
| Posture | Sitting |
| Design | Carved |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 8kg |
| Theme | Decorative |
| Mounting Type | Tabletop |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Deer not only brings speed to a system, but also ensures that all work is done with a degree of skill and also increases coordination between all those involved in the functioning of your company or organisation. Brass Deer removes any form of stress, stagnation or lethargy, and fills you with youthful energy. It works to detoxify your mind of negative thoughts and blocked emotions. It infuses vitality and speed into any sluggish system and has the ability to ‘smoothen-out’ any serious, ‘tangled-up’ situation.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Lion Type | Single Lion |
| Usage | Home Decor, Gate Decor, Hotel Decor |
| Finish | Antique Brass |
| Weight | 16.5 Kg |
| Color | Brass Yellow |
| Posture | Standing |
| Packaging Type | Box |
| Design | Carved |
| Theme | Decorative |
| Mounting Type | Tabletop |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 16" |
| Length | 27" |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Finish | Antique Finish |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Usage | Gift, Home Decor, Shop Decor, Office Decor |
| Style | Traditional |
| Weight | 10 kg |
| Color | Antique Gold |
| Mounting | Table Top |
| Place Of Origin | India |
| Brand | Swethamber Arts |
| Height | 16 inches |
Minimum order quantity: 1 Piece
Give your loved once the power of Elephant made of Brass metal .As per different cultures, Elephant signifies various symbols & mythological. They are used to represent various meaning in religion & a symbol of wisdom & strength. Bring this colorful Elephant at your home or gift to your loved once to bring joy, colorful & wisdom to one's lives with strength to face all the difficulties & challenges. Also, can be used for your home decor as being a colorful idol, it's a perfect combination of strength & beauty to make the living place more vibrant.
₹ 44800 / Piece Get Latest Price
| Finish | stone work |
| Height | 18 To 24 Inch |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Style | Traditional |
| Weight | 15 |
| Weight (g) | 15 kg |
| Usage | Interior Decor |
| Design | Brass Elephant with stone |
| Color | Muticolour |
| Mounting | Table Top |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Swethamber Arts |
Minimum order quantity: 1 Piece
Give your loved once the power of Elephant made of Brass metal .As per different cultures, Elephant signifies various symbols & mythological. They are used to represent various meaning in religion & a symbol of wisdom & strength. Bring this colorful Elephant at your home or gift to your loved once to bring joy, colorful & wisdom to one's lives with strength to face all the difficulties & challenges. Also, can be used for your home decor as being a colorful idol, it's a perfect combination of strength & beauty to make the living place more vibrant.
Get Latest Price
| Material | Brass |
| Finish | Oxidized Finish |
| Height | 24 To 36 Inch |
| Usage | Interior Decor |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Style | Traditional |
| Weight | 74kg |
| Color | Brown |
| Mounting | Table Top |
| Place Of Origin | India |
| Packaging Type | Carton |
| Brand | Swethamber Arts |
Give your loved once the power of Elephant made of Brass metal .As per different cultures, Elephant signifies various symbols & mythological. They are used to represent various meaning in religion & a symbol of wisdom & strength. Bring this colorful Elephant at your home or gift to your loved once to bring joy, colorful & wisdom to one's lives with strength to face all the difficulties & challenges. Also, can be used for your home decor as being a colorful idol, it's a perfect combination of strength & beauty to make the living place more vibrant.
Specifications:
₹ 1480 / Kg Get Latest Price
| Lion Type | Lion Pair |
| Usage | Home Decor |
| Finish | Antique Brass |
| Height | 51inch |
| Color | Red |
| Type | Lion |
| Weight | 425 kg |
| Posture | Standing |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Box |
| Design | Plain |
| Theme | Decorative |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 193000 / Set of 2 Get Latest Price
| Material | Brass |
| Finish | stone work |
| Height | 18 To 24 Inch |
| Usage | Exterior Decor, Interior Decor |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Style | Traditional |
| Weight | 74 kg |
| Size/Dimension | 74 kg |
| Color | MutiColoured |
| Mounting | Table Top |
| Place Of Origin | India |
| Packaging Type | Box |
| Delivery Time | 7 days |
| Hight | 22inch |
Minimum order quantity: 1 Set of 2
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Exterior Decor, Interior Decor |
| Color | Red |
| Usage/Application | Exterior Decor |
| Weight | 24 kg |
| Material | Brass |
| Statue | Deer |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India