Pioneers in the industry, we offer brass balaji venkateswara statues /brass lord balaji / tirupati balaji, brass side table / brass elephant stand, brass krishna swing urli / brass urli with laddu gopal, brass lord hanuman statues, brass buddha head statue / buddha face brass statue and brass tirupati bala ji statue from India.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Deity Form | Balaji |
| Material | Brass |
| Height | 48 inch |
| Finish | Antique Finish |
| Use | Office, Temple, Home, Gifting |
| Size/Dimension | Height - 48 inch approximately Width - 20.5 inch approximately Weight - 46.500 kgs approx |
| Delivery Time | 7 |
| Width | 20inch |
| Color | Yellow Brass |
| Weight | 46.5kg Apprx |
| Style | Tirupati Style |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 47800 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Finish | Antique Finish |
| Height | 21 inch |
| Usage/Application | Home |
| Usage | Office Decor, Wedding Gift, Shop Decor, Hotel Decor, Home Decor, Gift |
| Weight | 17Kg |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Swethamber Arts |
| Size | 21inch |
| Color | Multi Color |
| Mounting | Table Top |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36500 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Decorative Urli |
| Diameter | Height- 53 cm/ 21 Inches Approx Width- 33 cm/ 13 Inches Approx Depth- 33 cm/ 13 Inches Approx Weight |
| Usage | Flower Decoration |
| Finish | Polished |
| Depth | Above 4 inch |
| Design | Brass Bowl |
| Material | Brass |
| Color | Multicoloured |
| Placement | Table Top, Entrance, Center Table |
| Brand | Swethamber Arts |
| Gold | No |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Shape | Round Bowl |
| Weight | 12kg apprx |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 39000 / Piece Get Latest Price
| Form | Sitting Hanuman |
| Statue Height | 20 |
| Finish | stone |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Posture | Sitting |
| With Ram Darbar | No |
| Usage | Interior Decor |
| Color | Muticolour |
| Weight (kilogram) | 15 kg |
| Packaging Type | Box Packing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Condition | New |
| Size | 20 inches |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hanuman is a Hindu god and an ardent devotee of Rama. He is a central character in the Hindu epic Ramayana and its various versions. He is also mentioned in several other texts, including Mahabharata, the various Puranas and some Jain texts. A vanara, Hanuman participated in Rama's war against the demon king Ravana. He is also present him as an incarnation of Lord Shiva. He is the son of Anjana and Kesari, and is also described as the son of Vayu, who played a role in his birth.This Handmade Lord Hanuman Sculpture is fully artisan crafted in India, making it a truly authentic figurine. This Handmade Lord Hanuman Sculpture is designed in brass using sand casting technique and has a golden color to it.Place this calm art piece in your living room for an effervescence beauty or gift it to your loved ones before he/she enters a new phase in life. It represents the power of the Supreme Being who removes obstacles and ensures success in human endeavors.Complete the decor of your home in the utmost of style or add some Indian flair to your living room decor. Order this Handmade Lord Hanuman Sculpture today!
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Height | 24 inch (2 ft) |
| Finishing | Antique Finish |
| Color | Brown |
| Statue Type | Buddha Head |
| Style | Handmade |
| Size/Dimension | 24inch Apprx |
| Manufacturing Method | Hollow Cast |
| Material | Brass |
| Brand | Swethamber Arts |
| Position | Interior |
| Features | Buddha Head |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Deity Form | Balaji |
| Material | Brass |
| God Statue Type | Balaji |
| Finish | Antique Finish |
| Use | Home, Gifting, Office |
| Size/Dimension | 10kg |
| Usage | Interior Decor |
| Color | Brown |
| Weight (kilogram) | 10kg |
| Style | Tirupati Style |
| Base Shape | Round |
| Gold Plated | No |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Place of Origin | India |
| Condition | New |
| Height | 18 inches |
| Weight | 9 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 44000 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Antique |
| Material | Bronze |
| Brand | Swethamber Arts |
| Height | 16inch |
| Weight | 15kg |
| Usage | Interior Decor |
| Color | Bronze finish |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 16inch Height |
| Design | Traditional |
| Style | Sitting |
| God Name | Annapurna |
| Delivery Time | 3 Days |
| Mounting Type | No |
Minimum order quantity: 1 Piece
Goddess annapoorna, or annapurna devi, is the goddess of food. She is an incarnation of goddess parvati; in essence one of the numerous forms of shakti. In this incarnation she nourishes all living beings and therefore hindus consider ' annam ' (food) as holy. There is an interesting incident involving lord shiva and goddess annapoorna, which explains that even moksha (salvation) is not possible on an empty stomach.
₹ 18000 / IDOL Get Latest Price
| Form | Dashavatara |
| Statue Height | 6 inch |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Temple |
| Usage | Temple, Office, Pooja, Home, Gift |
| Posture | Standing |
| God Name | Vishnu Statue |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Color | Golden, Yellow Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 IDOL
₹ 81000 / Piece Get Latest Price
| Form | Standing Radha Krishna |
| Statue Height | 27inch |
| Finish | Antique Finish |
| Material | Brass |
| Suitable For | Home |
| Posture | Standing |
| Usage | Wedding Gift, Office, Home |
| With Cow | No |
| God Statue Type | Krishna |
| Size | 27inch |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Decoration |
| Weight | 31 kg |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India