Providing you the best range of brass decorative urli, brass bronze ganesha urli, decorative brass urli sowpiece, brass multi-coloured ganesh urli / brass pagadi ganesha urli, brass bronze deepak urli and bronze urli brass astalakshmi urli with effective & timely delivery.
₹ 36400 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Decorative Urli |
| Diameter | 16" |
| Usage | Event Decor, Hotel Lobby, Flower Decoration, Pooja |
| Finish | Super Fine |
| With Stand | No |
| Depth | Above 4 inch |
| Color | Antique Black |
| Material | Brass |
| Placement | Entrance, Table Top, Center Table |
| Brand | Swethamber Arts |
| Weight | 13.5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 12" |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 39000 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Decorative Urli |
| Diameter | 14inch approx |
| Usage | Flower Decoration |
| Material | Bronze |
| Finish | Polished |
| Depth | Above 4 inch |
| Placement | Table Top, Center Table, Entrance |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 12 Kg |
| Product Type | Urli |
Minimum order quantity: 1 Piece
Handmade Bronze Urli is a truly authentic Indian urli. To display the bowl in the traditional way, fill it with water and then float living or artificial flowers on top. Add water to the urli, mix a bit rose water and float flowers of your choice. You can also place floating candles on the surface of the water. No matter how you use the Handmade Urli, you're certain to be impressed with its quality! Beautify your home with this traditional Indian decorative design. Add this Handmade Urli to your cart now! Bring a royal look to your interior with this beautifully carved bronze Urli made by the skilled and talented craftsmen of India. This beautiful bronze Urli will occupy the pride of place in your home. It makes the ideal decor accessory when filled with water and flower petals. The golden color looks striking and the use of bronze ensures longevity and ease of maintenance.
₹ 47800 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Elephant Urli |
| Diameter | 12" |
| Usage | Event Decor, Flower Decoration, Hotel Lobby, Pooja |
| Finish | Super Fine |
| With Stand | No |
| Depth | Above 4 inch |
| Color | Antique Black |
| Material | Brass |
| Placement | Entrance, Table Top, Center Table |
| Brand | Swethamber Arts |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 16.8 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 21" |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Decorative Urli |
| Diameter | 12 mm |
| Usage | Flower Decoration |
| Finish | Polished |
| Depth | Above 4 inch |
| Design | Brass Bowl |
| Material | Brass |
| Color | Brass Yellow |
| Placement | Center Table, Entrance, Table Top |
| Surface Design | Plain |
| Brand | Swethamber Arts |
| Gold | No |
| Packaging Type | Good Box Packing |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 31500 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Decorative Urli |
| Diameter | 10 inch |
| Usage | Flower Decoration |
| Finish | Super Fine |
| Depth | Above 4 inch |
| Design | Brass Bowl |
| Material | Brass |
| Color | Muticolured |
| Placement | Table Top, Entrance, Floor, Center Table |
| Brand | Swethamber Arts |
| Gold | No |
| Shape | Round Bowl |
| Size/Dimension | 22inch apprx height |
| Weight | 12kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Decorative Urli |
| Diameter | 14 inch |
| Usage | Flower Decoration |
| Finish | Polished |
| Depth | Above 4 inch |
| Design | Brass Bowl |
| Placement | Entrance, Center Table, Table Top |
| Brand | Swethamber Arts |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Shape | Round Bowl |
| Material | Bronze |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 5 kg |
| Width | 12 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
Handmade Bronze Urli is a truly authentic Indian urli. To display the bowl in the traditional way, fill it with water and then float living or artificial flowers on top. Add water to the urli, mix a bit rose water and float flowers of your choice. You can also place floating candles on the surface of the water. No matter how you use the Handmade Urli, you're certain to be impressed with its quality! Beautify your home with this traditional Indian decorative design. Add this Handmade Urli to your cart now! Bring a royal look to your interior with this beautifully carved bronze Urli made by the skilled and talented craftsmen of India. This beautiful bronze Urli will occupy the pride of place in your home. It makes the ideal decor accessory when filled with water and flower petals. The golden color looks striking and the use of bronze ensures longevity and ease of maintenance.
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Bowl Diameter | 12inch |
| Usage | Gift Purpose, Pooja, Decor |
| Material | Bronze |
| Finish | Polished |
| Design | Antique Finish |
| Brand | Swethamber Arts |
| Weight | 9.6 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 16 inch |
| Width | 12 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Decorative Urli |
| Diameter | 14" |
| Usage | Flower Decoration |
| Style | Antique |
| Diya Shape | Round |
| Occasion | Diwali |
| Finish | Super Fine |
| Size | 14inch Dia |
| Depth | Above 4 inch |
| Color | Antique Black |
| Material | Brass |
| Placement | Table Top, Center Table, Floor |
| Brand | Swethamber Arts |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 14.3 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 8" |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India