Our range of products include brass vishnu statue, brass / bronze dashavtara of lord vishnu urli, 24 inches bronze vishnu with dashavtar god decorative statue, brass laxmi vishnu statues and vishnu lakshmi brass statue.
₹ 12000 / IDOL Get Latest Price
| Form | Lord Vishnu |
| Statue Height | 13inch |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Home |
| Usage | Gift, Temple, Office, Pooja, Home |
| With Consort | Without Laxmi |
| Posture | Standing |
| Size | 13inch |
| God Name | Vishnu Statue |
| Delivery Time | 7 |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 4 kg |
| Color | Golden |
| Base Shape | Square |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 IDOL
Bless your place and heighten the beauty and spirituality of your house or work place with this Handmade Hindu God Vishnu Sculpture. Vishnu is a Hindu god, and one of the three supreme deities (Trimurti) of Hinduism. He is also known as Narayana and Hari.
As one of the five primary forms of God in the Smarta tradition, he is conceived as "the Preserver or the Protector" within the Trimurti, the Hindu Trinity of the divinity.
Vishnu is usually described as having dark complexion of water-filled clouds and as having four arms. He is depicted as a pale blue being, as are his incarnations Rama and Krishna He holds a Padma (lotus flower) in his lower left hand, the Kaumodaki gada (mace) in his lower right hand, the Panchajanya shankha (conch) in his upper left hand and the discus weapon considered to be one of the most powerful weapon according to Hindu Religion Sudarshana Chakra in his upper right hand.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Bowl Diameter | 12inch |
| Usage | Pooja, Decor |
| Material | Bronze |
| Body Material | Bronze |
| Brand | Swethamber Arts |
| Design | Carved |
| Set Of | 1pc |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Home |
| Color | Brown |
| Weight | 12 kg |
| Hight | 18 inch |
| Width | 12 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 157000 / Piece Get Latest Price
| Material | Bronze |
| Form | Vishnu with Dashavtar God |
| Suitable For | Home |
| Finish | Polished |
| Use | Temple, Office, Gifting, Home |
| Color | Golden |
| Base Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Box Packing |
| Height | 24 inches |
| Weight | 49 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Vishnu - According to the Hindu mythology there are three supreme Gods, Brahma - The Creator (of the Universe), Vishnu (The Preserver), and Mahesh (Lord Shiva, the destroyer). Vishnu is a supreme God and is believed to have incarnated himself to protect the universe from time to time. In this statue Lord Vishnu is shown in a standing position with his four arms holding the following things. In his lower right hand he is holding a lotus flower. In his upper right hand he has his discuss weapon, Sudarshan Chakra. In his lower left hand he has his Mace called Kaumodaki and in his upper left hand he has his Conch called Panchajanya Shankha.
₹ 48000 / pair Get Latest Price
| Set Type | Laxmi Vishnu Pair |
| Height | 13–18 inch |
| Material | Brass |
| Finish | Antique Finish |
| Use | Office, Temple, Gifting, Home |
| With Singhasan | No |
| Size | 17INCH HEIGHT, 8.5KG WEIGHT OF EACH |
| Usage/Application | Worship |
| Weight | 8.5KG EACH |
| Vishnu Form | Standing |
| Base Shape | Round |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 pair
Vishnu - According to the Hindu mythology there are three supreme Gods, Brahma - The Creator (of the Universe), Vishnu (The Preserver), and Mahesh (Lord Shiva, the destroyer). Vishnu is a supreme God and is believed to have incarnated himself to protect the universe from time to time. In this statue Lord Vishnu is shown in a standing position with his four arms holding the following things. In his lower right hand he is holding a lotus flower. In his upper right hand he has his discuss weapon, Sudarshan Chakra. In his lower left hand he has his Mace called Kaumodaki and in his upper left hand he has his Conch called Panchajanya Shankha.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Form | Vishnu lakshmi |
| Material | Brass |
| Statue Height | 15 inch |
| Finish | Antique Finish |
| Posture | Standing |
| Usage | Temple, Home, Pooja |
| With Consort | With Laxmi |
| God Idol Type | VISHNU LAKSHMI |
| Size | 9.7kg, 15inch height |
| Usage/Application | Home |
| Color | Antique Brown |
| Mounting Type | Free Standing |
| Packaging Type | Box Packing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Product Type | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Vishnu - According to the Hindu mythology there are three supreme Gods, Brahma - The Creator (of the Universe), Vishnu (The Preserver), and Mahesh (Lord Shiva, the destroyer). Vishnu is a supreme God and is believed to have incarnated himself to protect the universe from time to time. In this statue Lord Vishnu is shown in a standing position with his four arms holding the following things. In his lower right hand he is holding a lotus flower. In his upper right hand he has his discuss weapon, Sudarshan Chakra. In his lower left hand he has his Mace called Kaumodaki and in his upper left hand he has his Conch called Panchajanya Shankha.
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India