Prominent & Leading Wholesale Distributor from Bengaluru, we offer brass shank chakra hanging lamp, brass peacock hanging diya, brass shanku chakra oil lamp, peacock brass oil lamp / brass decoration lamp, brass ganesh wall hanging diya oil lamp and brass peacock inauguration lamp , kuthu vilakku, annapakshi, brass diya stand, brass oil lamp.
₹ 11500 / Set of 2 Get Latest Price
| Type | Shankh Chakra Diya |
| Number of Wicks | 5 Wicks |
| Chain Length | Any chain length is available |
| Mount Type | along with Bracket |
| Hand Made | Yes |
| Design | Shankh chakra |
| Size (Height) | 6 Inch |
| Weight | Above 3 kg |
| Finish | Brass Finish |
| Application | Gifting, Diwali Decoration, Home Decor, Puja, Corporate Gifting |
| Usage Application | Wall hanging |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set of 2
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Number Of Wicks | 5 Wicks |
| Total Height | 30 cm |
| Chain Length | Any chain length is available |
| Mount Type | along with Bracket |
| Hand Made | Yes |
| Design Type | Plain |
| Finish | Antique |
| Suitable Fuel | Oil or Ghee |
| Bowl Diameter | 7.5 cm |
| Theme | Traditional |
| Usage/Application | Office |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/ Application | Home |
| Usage Application | Temple |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Set of 2 Get Latest Price
| Type | Shankh Chakra Diya |
| Number of Wicks | 1 Wick |
| Design | shankh chakra |
| Size (Height) | 6 Inch |
| Weight | 1kg pair |
| Usage/Application | Decoration / Pooja |
| Color | anique Black |
| Material | Brass |
| Brand | Swethamber Arts |
| Finish | Antique Finish |
| Application | Wedding, Corporate Gifting, Diwali Decoration, Puja, Gifting, Home Decor, Return Gift |
| Product Type | Brass Diya |
| Style | Traditional |
Minimum order quantity: 1 Set of 2
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Type | Peacock Diya |
| Number of Wicks | 1 Wick |
| Usage/Application | Diwali Decoration |
| Size/Dimension | Medium |
| Size (Height) | 18inch |
| Weight | 6 kg |
| Material | Brass |
| Brand | Swethamber Arts |
| Is It Handmade | Handmade |
| Color | Yellow Brass |
| Application | Diwali Decoration, Return Gift, Corporate Gifting, Gifting, Home Decor, Puja |
| Ideal For | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We Swethamber Arts are the leading whole salers manufactures, retailers, distributers, exporters in beautiful brass and bronze handicrafts. Our Products are customised in a way to meet every individuals need. Backed by our team of meticulous professionals, we are instrumental in presenting uniquely designed Brass Lamps. It is one of the most beautifully carved oil lamps available in the marketplace as the superlative craftsmanship of our experts is hard to find. Thoughtfully carved to introduce magnificence at homes, the offered piece is best suited for decoration and gifting purpose. We are procuring finest grade raw materials to present the finely finished lamp, which can be availed from us at the best price.
Features:
Specifications:
Get Latest Price
| Number Of Wicks | Single Wick |
| Material | Brass |
| Total Height | 7inch |
| Chain Length | 90 cm |
| Finish | Antique |
| Size/Dimension | Medium |
| Design Type | ganesh |
| Suitable Fuel | Oil or Ghee |
| Usage/Application | Diwali Decoration |
| Brand | Swethamber Arts |
| Bowl Diameter | 7.5 cm |
| Color | BRASS |
| Is It Handmade | Handmade |
| Weight | 2.5kg |
| Theme | Traditional |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Type | parrot |
| Number of Wicks | 1 Wick |
| Size (Height) | 17inch |
| Weight | 3.5kg set weight |
| Size/Dimension | 3.5kg, 17inch height |
| Usage/Application | Decoration / Pooja |
| Material | Brass |
| Brand | Swethamber Arts |
| Finish | Brass Finish |
| Color | Muticoloured |
| Application | Corporate Gifting, Home Decor, Diwali Decoration, Gifting |
| Product Type | Brass lamp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14800 / Set Get Latest Price
| Type | Parrot diya |
| Number of Wicks | 1 Wick |
| Style | Antique |
| Diya Shape | Peacock |
| Occasion | Pooja |
| Design | parrot |
| Size | 21inch |
| Size (Height) | 21inch |
| Usage/Application | Home & Office |
| Weight | 8.5kg Set |
| Material | Super fine Brass |
| Finish | Brass Finish |
| Application | Diwali Decoration, Corporate Gifting, Home Decor, Gifting |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Item Type | Panchpatra |
| Finish | Plain |
| Weight | .440g |
| Set Or Single | Single Piece |
| Packaging Type | Box Packing |
| Usage Area | Indoor and Outdoor |
| Usage/Application | Puja |
| Occasion | Puja |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Temple |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India