We are a leading Wholesale Distributor of brass vidya ganpathi / brass ganesha idol, brass laxmi ganesh saraswati statue, brass blessing buddha statue under bodhi tree meditation yoga entrance home, brass radha krishna with cow idol, brass krishna statue with flute and brass conch / brass shank showpiece - durga shank & vishnu shank from Bengaluru, India.
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Form | Bal Ganesha |
| Statue Height | 22inch approx |
| Finish | Oxidized Finish |
| Usage | Interior Decor |
| God Statue Type | Vidya Ganesha |
| With Throne | No |
| Color | Multicolour |
| Brand | Swethamber Arts |
| Material | Brass |
| Weight (kg) | 15 |
| Packaging Type | Carton Packing |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ganesha is widely worshiped as the god of good fortune and traditionally invoked at the beginning of any new venture or at the start of travel or any other start.Bring home prosperity and happiness by keeping this Lord Ganesha idol in your home. Makes an excellent gift for the occasion of house warming, business gifts, welcome gifts and festivals etc.We Swethamber Arts are the leading whole salers manufactures, retailers, distributors, exporters in beautiful brass and bronze handicrafts.Our Products are customised in a way to meet every individuals need.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Form | Ganesh Lakshmi Sarswathi |
| Statue Height | 9 |
| Finish | Golden Polish |
| Material | Brass |
| Usage | Office, Pooja, Home, Gift, Temple |
| Posture | Sitting |
| With Throne | No |
| God Statue Type | Ganesha |
| Size | 9 inch |
| Color | Brass |
| Usage/Application | Decoration |
| Weight | 11kg Set |
| Mounting Type | With Base |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 126000 / Piece Get Latest Price
| Height | 28 inch |
| Finishing | Stone Work |
| Pose / Mudra | Blessing (Abhaya) |
| Statue Type | Gautam Buddha |
| Style | Handmade |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Home |
| Design Style | With Tree Backdrop |
| Position | Interior |
| Brand | swethamber arts |
| Material | Brass |
| Weight Of Statue | 45kg |
| Hight | 28 inches |
Minimum order quantity: 1 Piece
Buddha statue can be as a decorative item in a living room or in a garden. No wonder Buddha statues are some of the most gifted items around the world due to their ability to motivate and inspire people in their quest for attaining inner peace and happiness.These brass sculptures are a perfect choice for the entrances of your home, reception area at offices, shops/showrooms to welcome your guests.We Swethamber Arts are the leading whole salers manufactures, retailers, distributors, exporters in beautiful brass and bronze handicrafts.Our Products are customised in a way to meet every individuals need.
₹ 39500 / Piece Get Latest Price
| Form | Radha Krishna On Cow |
| Statue Height | 17 inch |
| Finish | Antique Finish |
| Material | Brass |
| Posture | Standing |
| Usage | Home, Pooja, Gift, Wedding Gift, Office |
| With Cow | Yes |
| God Statue Type | radha krishna |
| Size | 17inch |
| Color | Antique Black |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Weight | 14kg |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Height | 30inch approx |
| Theme | Krishna |
| Color | Brass |
| Finish | Antique |
| Material | Brass |
| God Statue Type | Krishna |
| Size | 26inch |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Weight | 10.1 kg - 20 kg |
| Usage | Home Decor, Office Decor, Gifting, Pooja Room |
| Statue Type | Single Idol |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9200 / Piece Get Latest Price
| Design | Vishnu |
| Weight | 1.5kg Apprx |
| Usage/Application | Pooja |
| Finish | Antique Finish |
| Usage Type | For Decor |
| Height | 4inch |
| Color | Yellow Brass |
| Size | 4inch height, 10inch length |
| Material | Brass |
| Brand | Swethamber Arts |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India