Leading Wholesale Distributor of brass wall hanging bracket, brass hanging lamp, antique brass lamp hanging, bronze dashavatara dasavatharam of lord vishnu statues ten incarnations avatars wall hanging, brass hanging diya and brass vishnu laksmi hanging lamp from Bengaluru.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Item Type | Wall Hanging |
| Theme | Traditional |
| Finish | Antique |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Placement | Wall Mounted |
| Size | 750gm |
| Usage | Gift, Temple, Office Decor, Home Decor |
| Mounting Type | Yes |
| Craft Technique | Hand Cast |
| Usage/Application | Wall Hanging |
| Brand | Swethamber Arts |
| Installation Type | Only with 2 Screw |
| Packaging Type | Good Box Pack |
| Color | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Number Of Wicks | Single Wick |
| Total Height | 8inch approx |
| Chain Length | 1cm |
| Mount Type | Yes |
| Hand Made | Yes |
| Usage/ Application | Home |
| Usage/Application | Office |
| Usage Application | Pooja Room |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Number Of Wicks | Single Wick |
| Total Height | 20 cm |
| Chain Length | 90 cm |
| Mount Type | along with Bracket |
| Hand Made | Yes |
| Design Type | Peacock |
| Finish | Antique |
| Suitable Fuel | Oil or Ghee |
| Bowl Diameter | 7.5 cm |
| Usage/Application | Office |
| Usage Application | Pooja Room |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Theme | Temple |
| Usage/ Application | Home |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| God Idol | dus avatar wall |
| Craft Type | Handcrafted |
| Material | Brass |
| Usage Area | Home Temple, Home Decor, Temple |
| Finish | Antique |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Decoration |
| Weight | 3.8 kg |
| Mounting Type | Floor |
| Height | 14 inches |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Number Of Wicks | Single Wick |
| Total Height | 20 cm |
| Chain Length | 0cm |
| Mount Type | Wall Mount |
| Hand Made | Yes |
| Design Type | Peacock |
| Finish | Antique |
| Suitable Fuel | Oil or Ghee |
| Usage/Application | Home |
| Bowl Diameter | 5 cm |
| Weight | 300–500 g |
| Theme | Ethnic |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Antique Black |
| Brand | Swethamber Arts |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 31500 / Piece Get Latest Price
| Number Of Wicks | Single Wick |
| Total Height | 10 |
| Chain Length | 14 |
| Mount Type | Floor |
| Design Type | Lakshmi |
| Finish | Antique |
| Suitable Fuel | Oil or Ghee |
| Material | Brass |
| Bowl Diameter | 12.5 cm |
| Weight | 11 kg |
| Hight | 24 inches |
| Usage/Application | Home |
| Theme | Temple |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Design Theme | Religious |
| Finish | Antique Brass |
| Color | Bronze |
| Usage/Application | Decoration |
| Width | 23inch |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage Area | Temple, Outdoor Covered, Pooja Room |
| Material | Bronze, Brass |
| Craft Technique | Handcrafted |
| Weight (g) | 3.8 kg |
| Packaging Type | Box Packing |
| Set Content | Single Piece |
| Pattern | Plain |
| Height | 14 inches |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India