We are a leading Wholesale Distributor of brass venkateswara / balaji statue, brass balaji venkateswara statues, brass ganesh laxmi saraswati idol, bronze balaji & dashavatara god statues, brass dashavatar statue vishnu ten avatar wall hanging and balaji brass idol with sridevi and budevi wife from Bengaluru, India.
₹ 47000 / Piece Get Latest Price
| Deity Form | Balaji |
| Material | Brass |
| God Statue Type | Balaji |
| Finish | Antique Finish |
| Use | Gifting, Home, Temple, Office |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 24inch height |
| Usage | Interior Decor |
| Style | Tirupati Style |
| Base Shape | Oval |
| Packaging Type | Box Packing |
| Place of Origin | India |
| Color | Brown |
| Brand | Swethamber Arts |
| Condition | New |
| Height | 24 inches |
| Weight | 16kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
This brass idol of Balaji, is meant for performing puja at your home, or for simply decorating your home in Hindu way. Venkateshwara is another form of Lord Vishnu who is the most popular lord. He is also known as Venkatachalapathi or Venkataramana or Tirumal devar or Varadaraja or Srinivasa or Balaji or Bithala. In his two upper hands he holds a discus (a symbol of power) and a conch's hell (a symbol of existence). With his lower hands extended downward he asks devotees to have faith and surrender to him for protection.
₹ 50500 / Piece Get Latest Price
| Deity Form | Balaji |
| Material | Brass |
| God Statue Type | Balaji |
| Finish | Antique Finish |
| Use | Gifting |
| Usage/Application | Decoration |
| Usage | Interior Decor |
| Color | Multicolor |
| Brand | Swethamber Arts |
| Style | Tirupati Style |
| Base Shape | Oval |
| Packaging Type | Box Packing |
| Condition | New |
| Height | 23 inches |
| Weight | 16 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
This brass idol of Balaji, is meant for performing puja at your home, or for simply decorating your home in Hindu way. Venkateshwara is another form of Lord Vishnu who is the most popular lord. He is also known as Venkatachalapathi or Venkataramana or Tirumal devar or Varadaraja or Srinivasa or Balaji or Bithala. In his two upper hands he holds a discus (a symbol of power) and a conch's hell (a symbol of existence). With his lower hands extended downward he asks devotees to have faith and surrender to him for protection.
₹ 65000 / IDOL Get Latest Price
| Set Type | Laxmi Ganesh Saraswati |
| Statue Height | 21 |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Home |
| Usage | Temple, Home, Pooja |
| Posture | Sitting |
| Place Of Origin | Pan India |
| Brand | Swethamber Arts |
| Size | 21 inch Height |
| Usage/Application | Worship |
| Color | Antique Brown |
| Base Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Carton Box |
| Material | Brass |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 IDOL
Ganesh, Laxmi, Saraswati in pure Brass. The Goddess of art, music, learning, wisdom and knowledge is Goddess Saraswati in the extreme left. The meaning of Saraswati is one who leads to essence of self knowledge. Goddess Lakshmi, the goddess of wealth, fortune and prosperity. Her four hands represent the four goals of human life considered important to the Hindu way of life –Dharma, Kama, Artha & Moksh. Lord Ganesha represents Joy and happiness which is symbolic to bring Prosperity and Good Luck. He is the Lord of success and destroyer of evils and obstacles. He removes any potential obstacles and enables our endeavours to succeed. He is also worshipped as the god of education, knowledge, wisdom and wealth
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| God Idol | balaji |
| Craft Type | Handcrafted |
| Usage Area | Home Temple, Home Decor, Temple |
| Posture | Standing |
| Usage | Interior Decor |
| Material | Bronze |
| Size | 30inch |
| Color | Bronze |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Brand | Swethamber Arts |
| Height | 30 inches |
| Weight | 29 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
This brass idol of Balaji, is meant for performing puja at your home, or for simply decorating your home in Hindu way. Venkateshwara is another form of Lord Vishnu who is the most popular lord. He is also known as Venkatachalapathi or Venkataramana or Tirumal devar or Varadaraja or Srinivasa or Balaji or Bithala. In his two upper hands he holds a discus (a symbol of power) and a conch's hell (a symbol of existence). With his lower hands extended downward he asks devotees to have faith and surrender to him for protection.
₹ 12600 / Piece Get Latest Price
| Design Theme | Ethnic |
| Finish | Antique Brass |
| Design | Traditional |
| Color | Antique Black |
| Width | 13 to 24 inch |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage Area | Temple |
| Usage/Application | Decoration |
| God Statue Type | vishnu |
| Size | 24inch |
| Material | Brass |
| Weight | 4.5kg |
| Craft Technique | Handcrafted |
| Weight (g) | 4.5 kg |
| Packaging Type | Box Packing |
| Set Content | Single Piece |
| Brand | Swethamber Arts |
| Place Of Origin | India |
| Pattern | Plain |
| Height | 24 inches |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| God Idol | balaji with sridevi and budevi wife |
| Material | Brass |
| Finish | Antique |
| Usage Area | Home Decor, Office, Temple |
| Craft Type | Handcrafted |
| Posture | Standing |
| Usage/Application | Home |
| Base Material | Brass |
| Occasion | Corporate Gift, Housewarming |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 24" |
| Weight | 25 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Deity Name | Ayyappa |
| Height | 29inch |
| Finish | Antique Finish |
| Weight | 36kg |
| Size | 29inch Height |
| Types Of God Statues | Ayyappa |
| Usage/Application | Temple |
| Usage | Pooja Room |
| Material | Brass |
| Gold Plated | no |
Minimum order quantity: 1 Piece
Religious Idol Of Lord Ayappa Is Meant For Performing At Home Or Decorating In Hindu Way. In Hinduism Lord Ayappa Is A Popular Deity. He Is The Supreme God Of Vaishnavism, One Of The Most Influential Denominations In Contemporary Hinduism. It Is For Wealth, Love, Prosperity, Fortune, Wisdom, Divine Knowledge, Royal Power And The Embodiment Of Beauty. Bring Good Luck And Is Believed To Protect Her Devotees From All Kinds Of Misery And Money-Related Sorrows.
₹ 73000 / Piece Get Latest Price
| Deity Name | Ayyappa |
| Height | 24inch Height |
| Finish | Antique Finish |
| Weight | 26kg |
| Color | Brass Yellow |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 26kg,24inch Height |
| Usage | Pooja Room |
| Delivery Time | 7 Days |
| Brand | Swethamber arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Religious Idol Of Lord Ayappa Is Meant For Performing At Home Or Decorating In Hindu Way. In Hinduism Lord Ayappa Is A Popular Deity. He Is The Supreme God Of Vaishnavism, One Of The Most Influential Denominations In Contemporary Hinduism. It Is For Wealth, Love, Prosperity, Fortune, Wisdom, Divine Knowledge, Royal Power And The Embodiment Of Beauty. Bring Good Luck And Is Believed To Protect Her Devotees From All Kinds Of Misery And Money-Related Sorrows.
₹ 56000 / IDOL Get Latest Price
| Statue Height | 23 |
| Statue Weight | 22 |
| Finish | Oxidized Finish |
| Material | Brass |
| Posture | Sitting |
| Usage | Pooja, Temple, Home |
| With Singhasan | No |
| God Statue Type | SAIBABA |
| Size | 22KG, 23INCH HEIGHT |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Decoration |
| Weight | 22KG |
| Mounting Type | With Base |
| Packaging Type | Good Box Packing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 IDOL
₹ 14300 / Piece Get Latest Price
| Size | 12 inch |
| Material | Brass |
| Metal Type | Brass |
| Weight | 5kg |
| Color | Brass Yellow |
| Usage/Application | Home |
| Finish | Antique Finish |
| Usage | Temple, Pooja Ghar, Home |
| Base Shape | Round |
| Casting Type | Hand Cast |
| Brand | Swethamber Arts |
| Size/Dimension | 5kg apprx, 12inch |
| Purity | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India