Our product range includes a wide range of brass pagadi ganesha turban decoration ganesh, brass balaji venkateswara statues wall hanging, pure brass ganesh idol with swing / brass ganesha urli, bronze subramanyam statue brass, bronze / brass narasimha idol and bronze ashtalakshmi hanging diya lamp / wall hanging lamp / eight forms of lakshmi.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Form | Sitting Ganesha |
| Statue Height | 14 |
| Finish | Antique Finish |
| God Statue Type | brass Ganesha statue |
| Suitable For | Home |
| Usage | Home, Gift, Office |
| Posture | Sitting |
| With Throne | No |
| Product Type | Brass Ganesha |
| Color | Multicolor |
| Size | 14inch |
| Packaging Type | Carton Packing |
| Place of Origin | India |
| Condition | New |
| Material | Brass |
| Height Of Statue | 14 |
| weight of the product | 15 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ganesha is widely worshiped as the god of good fortune and traditionally invoked at the beginning of any new venture or at the start of travel or any other start.Bring home prosperity and happiness by keeping this Lord Ganesha idol in your home. Makes an excellent gift for the occasion of house warming, business gifts, welcome gifts and festivals etc.We Swethamber Arts are the leading whole salers manufactures, retailers, distributors, exporters in beautiful brass and bronze handicrafts.Our Products are customised in a way to meet every individuals need.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Design Theme | Traditional |
| Material | Brass |
| Height | 13 to 24 inch |
| Finish | Antique Brass |
| Size | Width: 20 inches Height: 16 inches Depth: 3 inches |
| Width | 13 to 24 inch |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage Area | Pooja Room, Temple |
| Color | Yellow Brass |
| Number Of Hooks | 1 |
| Usage/Application | Wall Hanging |
| Weight | Above 5 kg |
| Brand | Swethamber Arts |
| Craft Technique | Hand Carved |
| Packaging Type | Box Packing |
| Set Content | Single Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Width: 20 inches
Height: 16 inches
Depth: 3 inches
The Tirupati Balaji temple is rightly called the Bhuloka Vaikuntam- the abode of Vishnu on earth. It is believed that Lord Vishnu has manifested Himself in this temple during the Kali age to guide his devotees towards salvation.
Lord Balaji, during his regime on earth, lost some of his hair in an unexpected mishap. A Gandharva Princess named Neela Devi quickly cut a portion of her glorious mane and offered her chopped locks humbly to the deity and requested him to plant them on his head. Pleased with her devotion, the god accepted the kind offering and promised that whoever visits his shrine and sacrifices his/her hair at his feet will be blessed. Ever since, it has been a custom among devotees to shave their head off in the temple before or after their desires are fulfilled.
Often referred to as the richest god, Srinivasa or Balaji, blesses his devotees with the wishes they ask for. According to a legend, devotees shower the Lord with riches (money and jewellry) to help him repay the loan he had borrowed from Kubera, the Treasurer of Wealth during the time of his celestial marriage.
₹ 34000 / Piece Get Latest Price
| Urli Type | Decorative Urli |
| Diameter | 12 |
| Usage | Flower Decoration |
| Finish | Polished |
| Depth | Above 4 inch |
| Color | Antique Black |
| Material | Brass |
| Size | 18inch |
| Placement | Center Table, Entrance, Table Top |
| Surface Design | Plain |
| Brand | Swethamber Arts |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 199000 / Piece Get Latest Price
| Idol Height | 41inch |
| Deity | Murugan |
| Finish | Antique Finish |
| Casting Type | Hand Cast |
| Usage Area | Pooja Room, Home, Temple |
| Material | Bronze |
| Idol Weight | 62kg approx |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Color | Bronze |
| Size/Dimension | 62kg Apprx |
| Types Of God Statues | Murgan |
| Usage | Promotional Use, Interior Decor, Exterior Decor |
| Style | Temple Style |
| Packaging Type | Carton Packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| God Idol | narasimha lakshmi |
| Height | 9inch |
| Craft Type | Handcrafted |
| Color | Bronze |
| Usage Area | Office, Home Temple, Temple, Home Decor, Hotel, Gift |
| Finish | Antique |
| Posture | Sitting |
| Style | Handmade |
| Size/Dimension | 9inch height, 5.5kg |
| Size | 5.5kg |
| Usage/Application | Home |
| Weight | 5.1 - 10 kg |
| Base Material | Bronze |
| Region Style | Chola Style |
| Material | Bronze |
| Brand | Swethamber Arts |
Minimum order quantity: 1 Piece
Narasimha iconography shows him with a human torso and lower body, with a lion face and claws, typically with a demon Hiranyakashipu in his lap whom he is in the process of killing. The demon is powerful brother of evil Hiranyaksha who had been previously killed by Vishnu, who hated Vishnu for killing his brother. Hiranyakashipu gains special powers by which he could not be killed during the day or night, inside or outside, by god, demon, man or animal. Coronated with his new powers, Hiranyakashipu creates chaos, persecutes all devotees of Vishnu including his own son.Vishnu understands the demon's power, then creatively adapts into a mixed avatar that is neither man nor animal and kills the demon at the junction of day and night, inside and outside.]Narasimha is known primarily as the 'Great Protector' who specifically defends and protects his devotees from evil. The most popular Narasimha mythology is the legend that protects his devotee Prahlada, and creatively destroys Prahlada's demonic father and tyrant Hiranyakashipu.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Wicks | Single Wick |
| Total Height | 30 cm |
| Chain Length | 90 cm |
| Mount Type | Floor |
| Hand Made | No |
| Design Type | Lakshmi |
| Finish | Antique |
| Suitable Fuel | Oil or Ghee |
| Bowl Diameter | 7.5 cm |
| Material | Bronze |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Puja |
| Theme | Temple |
| Usage/ Application | Home |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India