Providing you the best range of brass ram darbar murti rama sita lakshman hanuman statue, brass metal lord ram darbar murti rama sita laxman hanuman god statue and brass lord ram darbar statue / rama family statue / ram parivar statue with effective & timely delivery.
₹ 71500 / Piece Get Latest Price
| Set Type | Ram Sita With Hanuman |
| Material | Brass |
| Height | 22inch |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Temple |
| Use | Home, Gifting, Office |
| Size | 22 inch |
| Statue Form | Ram Darbar With Hanuman Ji |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 28kg |
| Base Shape | Square |
| Ram Posture | Standing |
| Lakshman Included | Yes |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Religious | Hindu |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rama is the seventh avatar of the Hindu god Vishnu,and a king of Ayodhya. Rama is also the protagonist of the Hindu epic Ramayana, which narrates his idealistic ideas and his greatness. Rama is one of the many popular figures and deities in Hinduism, specifically Vaishnavism and Vaishnava religious scriptures in South and Southeast Asia. Laksmana is the younger brother and close companion of the god Rama, the hero of the epic and avatar of the god Vishnu. Lakshmana was highly skilled in the science of archery and could loose five hundred arrows in one shot. Sita is the central female character of the Hindu epic Ramayana and a daughter of King Janak of Janakpur. She is the consort of the Hindu god Rama and is an avatar of Lakshmi, goddess of wealth and wife of Vishnu. Sita is known for her dedication, self-sacrifice, courage and purity. Complete the decor of your home in the utmost of style or add some Indian flair to your living room decor. Order this Handmade Ram Darbar Sculpture today.
₹ 67500 / Piece Get Latest Price
| Set Type | Ram Sita With Hanuman |
| Height | 19–24 inch |
| Finish | Antique Finish |
| Suitable For | Home |
| Use | Temple, Office, Home |
| Size | 24 Inch |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 25 |
| Ram Posture | Sitting |
| Lakshman Included | Yes |
| Packaging Type | Box Packing |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Brass |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ram Darbar Statue Sita Ram Brass Religious God Idol Perfect couple Sculpture.This is religious home temple sculpture and pooja shrine. Rama which means 'one who permeates and who is present in everything and everyone' is the seventh avatar of Vishnu. Sita is also regarded as an avatar of the goddess Lakshmi, consort of Vishnu. When Vishnu took on human form as Rama, Lakshmi took on human form as Sita. Lakshmana ( Laxman ) Lakshmana was a half brother to Rama. He accompanied Rama and Sita in their exile, and shared their struggles. In the great battle with Ravana, Lakshmana was fatally wounded but was restored to health when Hanuman brought to the battle field the mountain on which grew special healing herbs. Hanuman Hanuman, whose image is in the form of a monkey, is particularly associated with the Ramayana, the story of Rama and Sita
₹ 21000 / IDOL Get Latest Price
| Set Type | Ram Lakshman Sita Hanuman |
| Statue Height | 12 inch |
| Height | 12 inch |
| Finish | Golden Polish |
| Base Type | Separate Base |
| Usage | Pooja, Temple, Office, Home |
| With Arch | No |
| Weight | 8.3kg |
| Packaging Type | Carton Packing |
| Material | Brass |
| Delivery Time | 3 Days |
| Color | Brass Yellow |
| Brand | Swethamber arts |
| Mounting Type | No |
Minimum order quantity: 1 IDOL
Ram Darbar Statue Sita Ram Brass Religious God Idol Perfect couple Sculpture.This is religious home temple sculpture and pooja shrine. Rama which means 'one who permeates and who is present in everything and everyone' is the seventh avatar of Vishnu. Sita is also regarded as an avatar of the goddess Lakshmi, consort of Vishnu. When Vishnu took on human form as Rama, Lakshmi took on human form as Sita. Lakshmana ( Laxman ) Lakshmana was a half brother to Rama. He accompanied Rama and Sita in their exile, and shared their struggles. In the great battle with Ravana, Lakshmana was fatally wounded but was restored to health when Hanuman brought to the battle field the mountain on which grew special healing herbs. Hanuman Hanuman, whose image is in the form of a monkey, is particularly associated with the Ramayana, the story of Rama and Sita
₹ 33600 / Piece Get Latest Price
| Deity Name | Ram Darbar |
| Height | 16inch approx |
| Material | Brass |
| Finish | Antique Finish |
| Weight | 12kg |
| Color | Brass Yellow |
| Size | 12kg |
| Usage/Application | Worship |
| Usage | Home Decor, Pooja Room, Gifting |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ram Darbar Statue Sita Ram Brass Religious God Idol Perfect couple Sculpture.This is religious home temple sculpture and pooja shrine. Rama which means 'one who permeates and who is present in everything and everyone' is the seventh avatar of Vishnu. Sita is also regarded as an avatar of the goddess Lakshmi, consort of Vishnu. When Vishnu took on human form as Rama, Lakshmi took on human form as Sita. Lakshmana ( Laxman ) Lakshmana was a half brother to Rama. He accompanied Rama and Sita in their exile, and shared their struggles. In the great battle with Ravana, Lakshmana was fatally wounded but was restored to health when Hanuman brought to the battle field the mountain on which grew special healing herbs. Hanuman Hanuman, whose image is in the form of a monkey, is particularly associated with the Ramayana, the story of Rama and Sita
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India