Prominent & Leading Wholesale Distributor from Bengaluru, we offer brass nataraja statue/dancing shiva idol, lord shiva dancing nataraja statue brass, brass nataraja statue and brass nataraja idol / dancing shiva idol.
₹ 33500 / Piece Get Latest Price
| Ring Diameter | 17inch |
| Statue Height | 24 inch |
| Finish | Antique |
| Suitable For | Temple |
| Material | Brass |
| Size | 18inch |
| Color | Brown, Multicolor |
| Statue Form | Nataraja Statues With Fire Ring |
| God Name | Nataraja Statue |
| Weight (Kg) | 11 kg |
| Base Shape | Round |
| Packaging Type | Carton Box |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Lord Shiva Dancing Natraj /Nataraja Statue Brass
Shiva is usually worshipped as the Shiva linga. In images, he is generally represented as immersed in deep meditation or dancing the Tandava upon the demon of ignorance in his manifestation of Nataraja, the Lord of the dance. Lord Shiva is well know as Natrajan or Natraj - the Cosmic Dancer. Lord Shiva, or Siva, is one of the main Deities of Hinduism, worshipped as the paramount Lord by the Saivite sects of India. Shiva is one of the most complex gods of India, embodying seemingly contradictory qualities. He is the destroyer and the restorer, the great ascetic and the symbol of sensuality, the benevolent herdsman of souls and the wrathful avenger.
Height 24"
Weight 12 kgs approx
₹ 53500 / Piece Get Latest Price
| Ring Diameter | 24 inch approx |
| Statue Height | 30 inch |
| Finish | Oxidized Finish |
| Usage | Home, Gift, Dance School |
| Size | 30inch |
| Material | Brass |
| Color | Brown, Multicolor |
| Usage/Application | Decoration |
| Idol | Nataraja |
| Packaging Type | Carton Packing |
| Weight | 19kg |
| Types Of God Statues | Shiva Statues |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shiva is usually worshipped as the Shiva linga. In images, he is generally represented as immersed in deep meditation or dancing the Tandava upon the demon of ignorance in his manifestation of Nataraja, the Lord of the dance. Lord Shiva is well know as Natrajan or Natraj - the Cosmic Dancer. Lord Shiva, or Siva, is one of the main Deities of Hinduism, worshipped as the paramount Lord by the Saivite sects of India. Shiva is one of the most complex gods of India, embodying seemingly contradictory qualities. He is the destroyer and the restorer, the great ascetic and the symbol of sensuality, the benevolent herdsman of souls and the wrathful avenger.
₹ 51000 / Piece Get Latest Price
| Ring Diameter | 22inch approx |
| Statue Height | 24 inch |
| Finish | stone work |
| God Statue Type | Nataraja |
| Usage | Home, Office, Gift, Dance School |
| Material | Brass |
| Size | 18kg |
| Color | Multicolor |
| Weight (kg) | 18 kg |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Mounting Type | With Base |
| Gold Plated | No |
| Condition | New |
| Handmade | Handmade |
| Hydro Chrome Plated | No |
| Hight | 24 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shiva is usually worshipped as the Shiva linga. In images, he is generally represented as immersed in deep meditation or dancing the Tandava upon the demon of ignorance in his manifestation of Nataraja, the Lord of the dance. Lord Shiva is well know as Natrajan or Natraj - the Cosmic Dancer. Lord Shiva, or Siva, is one of the main Deities of Hinduism, worshipped as the paramount Lord by the Saivite sects of India. Shiva is one of the most complex gods of India, embodying seemingly contradictory qualities. He is the destroyer and the restorer, the great ascetic and the symbol of sensuality, the benevolent herdsman of souls and the wrathful avenger.
₹ 61000 / Piece Get Latest Price
| Ring Diameter | 18inch approx |
| Statue Height | 26 |
| Finish | Oxidized Finish |
| Material | Brass |
| Usage | Office, Home, Dance School, Gift |
| Size/Dimension | 26inch |
| God Statue Type | Natraja |
| Size | 26inch Height |
| Usage/Application | Decoration |
| Color | Brown |
| Weight | 20Kg |
| Packaging Type | Box Packing |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India