Leading Wholesale Distributor of brass kamadhenu cow and calf idol / statue, brass hanging bell, brass sitting nandi cow statue, brass temple bell with chain, brass kamadhenu cow and calf holy idol / statue and brass kalash from Bengaluru.
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Cow Type | Gau Mata With Gods |
| Finish | Golden Polish |
| Material | Brass |
| Height | 6–10 cm |
| Weight | Apprx 2 Kg |
| God Depiction | With Multiple Gods |
| Usage/Application | For Home & Office |
| Packaging Type | Good Box Pack |
| Color | brass |
| Design | Carved |
| Base Shape | Round |
| Theme | Vastu, Decorative, Traditional |
| Brand | Swethamber Arts |
| Usage | Interior Decor, Exterior Decor, Promotional Use |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19600 / Piece Get Latest Price
| Type | Brass |
| Bell Height | 9 |
| Weight | 6.7 kg |
| Material | Brass |
| Usage | Home Temple, Mandir, Office Temple |
| Color | Golden |
| Surface Finishing | Antique |
| Usage/Application | Hang |
| Mounting Type | Hanging |
| Finish | Antique |
| Design | God Figure |
| Brass Bell Type | Pooja Bell |
| Size | Medium |
| Brand | Swethamber Arts |
| Bell Shape | Traditional |
| With Chain | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Statue Height | 14inch |
| Statue Weight | 19.5kg |
| Finish | Oxidized Finish |
| Material | Brass |
| Height | 14" |
| Weight | 19.5 Kg |
| Usage | Office, Temple, Home, Pooja, Gift |
| With Shivling | No |
| Color | Antique Brown |
| Brand | Swethamber Arts |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 22" |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1150 / Kg Get Latest Price
| Material | Brass |
| Usage | Mandir, Home Temple |
| Color | Golden |
| Mounting Type | Hanging |
| Finish | Antique |
| Design | Plain |
| Usage/Application | Temple |
| Brand | Swethamber Arts |
| Weight | 4.46 Kg |
| Bell Shape | Round |
| Height | 8.5" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
The most comprehensive assumption is that by ringing the bell god is invited to accept the worship and prayers of the devotee. Another belief is that by doing so, evil spirits does not come near you.
It is also believed that when the bell is played then there is a vibration in the atmosphere, which goes far enough due to the atmosphere. The advantage of this vibration is that all the bacteria, viruses and micro-organisms that are coming in its area are destroyed so that the surrounding environment becomes purified. Therefore, the atmosphere where the bell is rung, the environment always remains pure and sacred. It removes negative forces and opens doors to prosperity.
In Hinduism, bells are generally hung at the temple dome in front of the Garbhagriha. Generally, devotees ring the bell while entering into the sanctum. It is said that by ringing the bell, the devotee informs the deity of his/her arrival. The sound of the bell is considered auspicious which welcomes divinity and dispels evil. The sound of the bell is said to disengage mind from ongoing thoughts thus making the mind more receptive.
Grace your temple / Home with these beautifully designed bells. A beautiful hanging bell in brass metal with multicolored finish. Perfect for decorative and religious purpose. It can also be used at home and temple.
₹ 66000 / Piece Get Latest Price
| Cow Type | Cow And Calf |
| Finish | Antique Brass |
| Usage | Exterior Decor, Interior Decor |
| Material | Brass |
| Height | 24inch |
| Weight | 25kg |
| God Depiction | With Ganesh Lakshmi |
| Usage/Application | Decoration |
| Design | Carved |
| Base Shape | Rectangular |
| Theme | Traditional, Decorative |
Minimum order quantity: 1 Piece
Religious cow idol along with its calf is the symbol of prosperity and vatsalya (love of a mother for a child). This holy cow will enhance the luck of your house. Suitable for home, office and also suitable for the present purpose for your near and dear ones.
₹ 42000 / IDOL Get Latest Price
| Statue Height | 24inch approx |
| Material | Brass |
| Statue Weight | 28kg |
| Finish | Glossy |
| Suitable For | Temple |
| Usage/Application | Decoration |
| Usage | Office, Home, Gift, Temple, Pooja |
| Posture | Sitting |
| Color | Brown |
| God Name | Nandi Statue |
| Brand | Swethamber Arts |
| Weight (Kg) | 28kgs approx |
| Packaging Type | Carton Box |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 IDOL
Nandi bull is the Vahana or the living transport of Lord Shiva. As a matter of submission and humility, the tail is tucked in, and the feet and face are in repose. It is a charging bull made tame by Lord Shiva. Nandi represents a devotee (of Shiva) whose passions are under control and whose devotion to Shiva is perfect.
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 ml |
| Usage | Pooja, Temple |
| Finish | Matt Finish |
| No. of Pieces | 1 |
| Shape | Pot Shape |
| Usage/Application | Home |
| Brass Grade | Heavy Brass |
| Color | Golden |
| Material | Brass |
| Height | 3.5 Inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Holy Jug |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 89500 / Piece Get Latest Price
| Cow Type | Kamdhenu |
| Usage | Home Puja, Home Decor, Office |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Brass |
| Color | Brown |
| Height | 25" |
| Weight | 33 Kg |
| God Depiction | Without Gods |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Swethamber Art |
| Design | Carved |
| Base Shape | Oval |
| Theme | Decorative |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 272000 / Set Get Latest Price
| Set Type | Ram Lakshman Sita Hanuman |
| Size | 2 Feet |
| Statue Height | 28.5inch |
| Finish | Antique Finish |
| Suitable For | Home |
| Usage | Pooja, Office, Home, Temple, Gift |
| Color | Brown |
| Statue Form | Ram Darbar With Hanuman Ji |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Mounting Type | Free Standing |
| Packaging Type | Box Packing |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Bell Type | Temple Bell |
| Mounting Type | Hanging |
| Finish | Antique |
| Usage | Temple, Decorative, Home Pooja |
| Bell Size | 7 To 10 inch |
| Brass Bell Type | Pooja Bell |
| Size | 8.5inch Height |
| Weight | 4.64kg |
| Usage/Application | Home |
| Material | Brass |
| Color | Brass Antique |
| Finishing | Super Fine |
| Chain Included | Yes |
| Craft Technique | Handmade |
| Design Style | Carved |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Bell Type | Temple Bell |
| Mounting Type | Hanging |
| Finish | Antique |
| Usage | Hotel, Home Pooja, Temple, Decorative |
| Bell Size | 5 To 7 inch |
| Sound Type | Deep Tone |
| Brass Bell Type | Pooja Bell |
| Weight | 150 grm |
| Usage/Application | Worship |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Box |
| Chain Included | Yes |
| Craft Technique | Hand Cast |
| Design Style | Plain |
| Brand | Swethamber Arts |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 6" |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22500 / IDOL Get Latest Price
| Statue Height | 9inch |
| Statue Weight | 8kg |
| Finish | Antique Finish |
| Usage | Temple, Office, Pooja, Home, Gift |
| Material | Brass |
| Height | 9" |
| Weight | 7.5Kg |
| With Shivling | No |
| Usage/Application | Home Decoration |
| Color | Black |
| Brand | Swethamber Arts |
| Packaging Type | Box |
| Width | 15" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 IDOL
Varish Jain (Proprietor)
Swethamber Arts
Ground Floor, No.J11, Behind Bikaner Sweets, Magadi Road
Bengaluru - 560023, Karnataka, India